Cytaty

Jeśli ktoś zapisał się w historii świata to również jego myśli i słowa mają tutaj swoje miejsce. Osoby, które dokonały czegoś ważnego w historii ludzkości mają w niej swoje znaczące miejsce i najczęściej chętnie do nich wracamy. Dlatego w wielu przypadkach wyjątkowe cytaty tych osób mogą nam coś o nich powiedzieć, mogą również rzucić nowe światło na współczesność. Dlatego warto wracać do tych złotych myśli wypowiedzianych przez słynne osoby.

Cytaty najsłynniejszych

„Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego.” – Napolen Bonaparte
Postaci Napoleona chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wielki wódz, który zdołała w ciągu 20 lat podbić praktycznie całą Europe i jednocześnie wszystko stracić przez kilka nierozważnych decyzji. Polski wtedy już na mapach nie mieliśmy, ale polskie elity zaczynały walkę pod zaborami również pod auspicjami wodza z Francji, dlatego padły z jego ust takie słowa odnoszące się między innymi do walk o hiszpańską Sommosierrę.
„Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.” – Otto von Bismarck
Pruski premier oraz kanclerz Rzeszy zwany niekiedy żelaznym. Postać, która wprowadzała germanizację na zajętych polskich ziemiach. Miał pod adresem naszych rodaków wiele cynicznych, gorzkich słów. Twórca pruskiej potęgi.
„Veni, Vidi, Vici”; „Alea iacta est” – Juliusz Cezar
Postać największego władcy okresu starożytności jest znana nie tylko miłośnikom historii. Twórca potęgi starożytnego Rzymu. Dwa jego cytaty należące do najsłynniejszych, zawsze trafnie wypowiedziane, zawsze dopasowane do kontekstu sytuacyjnego.
„Człowiek to jedyne zwierzę, które się rumieni. I jedyne, które ma za co” – Mark Twain
Słynny pisarz, który chętnie podejmował tematy dotyczące właśnie życia ludzi, stąd takie jego słowa. Niestety pełne racji. Nikczemność ludzka praktycznie nie zna granic, dlatego słowa jak się zdaje trafione w punkt ludzkiej egzystencji.
„Boże, daj mi odwagę, bym zmieniał rzeczy, które zmienić mogę, spokój, bym godził się z rzeczami, których nie mogę zmienić oraz mądrość, bym potrafił je rozróżnić.” – Franciszek z Asyżu
Postać świętego, który zmienił Kościół swoim postępowaniem. W czasach, gdy właśnie Kościół był synonimem bogactwa on jako bogaty syn kupca potrafił pozbyć się swoich bogactw i chciał ubogim uczynić kościół. Jego zakon był pierwszym zakonem żebrzącym na świecie. Miłośnik zwierząt i twórca tradycji przygotowywania szopek na Boże Narodzenie.
„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.” – Albert Einstein
Słowa jednego z największych mózgów XX wieku. Wyjątkowy fizyk, który odkrył wiele praw o świecie, miał niepojęcie szeroką myśl i wiedze na temat przemian fizycznych, które czynią nasz świat takim jaki konkretnie jest. Bez wątpienia wyjątkowa postać, człowiek bez ograniczeń, gdy chodzi o mądrość.
„Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek.” – David Lloyd George
Brytyjski Premier, który był na czele rządu w momencie zakończenie I wojny światowej, gdy toczył się między innymi spór o to jak ostatecznie mają wyglądać granice naszego kraju. W trakcie konferencji pokojowej w Paryżu właśnie w taki sposób wypowiedział się o Polakach pokazując jako kolejny rzeczywiste traktowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej.
„MIEĆ jest tylko o tyle istotne, o ile wzbogaca twoje BYĆ.” – Jan Paweł II
Postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać, jeden z największych rodaków, przez 27 lat Głowa Kościoła Katolickiego. Wcześniej wielki miłośnik sztuki, myśliciel filozof, który wygłosił wiele doniosłych praw o życiu, w tym jedna z nich wspominana powyżej.